Past Champions

Each Champion of Arts in Education is nominated by fellow Alaskans who wish to highlight the positive impact on their communities through the arts. With the annual recognition of our finalists, we celebrate their efforts in supporting the youth within our state through arts education.

2022

2021

 

2020

 

2019

2018

Arts Student: Lake Argus Siner, Juneau School District (Juneau)

Arts Advocate: Miah Lager, Juneau School District (Juneau)

Arts Leader: Ginger Crockett, Bering Strait School District (Brevig Mission)

Arts Educator: Sally Grimsrud, Bering Strait School District (Gambell)

2017

Arts Advocate: Alaska Robotics, Pat Race and Aaron Suring, Juneau School District (Juneau)

Arts Leader: Lori Hoover, Juneau School District (Juneau)

Arts Educators: 

Debbie McLavey, Ketchikan Gateway Borough School District (Ketchikan)

Allison Little, Matanuska-Susitna Borough School District (Wasilla)

Robin Hopper, Anchorage School District (Eagle River)

2016

Arts Student: Sonny Mauricio, Juneau School District (Juneau)

Arts Advocate: Amanda (Mandy) Mallott, Juneau School District (Juneau)

Arts Leader: John Weemes, Bering Strait School District (Unalakleet)

Arts Educators: 

Nancy Lehnhart, Juneau School District (Juneau)

Bekah Mathiesen, Matanuska-Susitna Borough School District (Talkeetna)

Charlie Skultka, Jr., Sitka School District (Sitka)

Robin Murphy, Anchorage School District (Eagle River)

2015

Shanna Bosshardt, Mat-Su School District

Lisa Leeper, Nome City School District (Nome)

Linda Rutledge, Copper River School District

Loren McCue, Ketchikan Gateway Borough School District (Ketchikan)

Teri Diamond, Kenai Peninsula Borough School District (Soldotna)

Gwendolyn Brazier, Fairbanks North Star Borough School District (Fairbanks)

Fairbanks North Star Borough School District Art Specialist Team, Jenifer Cameron, Heidi Collins, Deann Moore, Benjamin Bragonier, Barbara Santora

2014

Charlotte Fox, Statewide work

Nancy Douglas, Sitka School District

Heidi Wright, Yukon Koyukuk School District

2013

Cory Anthony, Fairbanks North Star Borough School District (Fairbanks)

Roy Stone, Matanuska-Susitna Borough School District (Palmer)

Jenifer Bradley, Lower Kuskokwim School District (Bethel)

2012

Kodiak Island Borough School District Board of Education: Katie Oliver, Melissa Borton, Peggy Rauwolf, Norm Wooten, Aaron Griffin, CDR Patrick McElligatt, Catherine Le (student representative)

Elaine Larson, Kenai Peninsula Borough School District (Kenai)

John Sinnok, Bering Strait School District (Shishmaref)